• Ada Śledziewska

Czy tkanka tłuszczowa jest nam potrzebna?


tkanka tłuszczowa kobiety Holi Diet Ada Śledziewska www.holi-diet.pl

Nadmiar tkanki tłuszczowej

Nadmiar tkanki tłuszczowej jest zdecydowanie niepożądany w sporcie. Jedyną chyba dyscypliną sportową, w której nadmiar tkanki tłuszczowej może okazać się korzystny, jest sumo. W pozostałych dyscyplinach sportowych nadmiar tkanki tłuszczowej będzie działał negatywnie – dodatkowe kilogramy w postaci tkanki tłuszczowej są kosztowne energetycznie (musimy dostarczyć więcej energii żeby podtrzymać funkcjonowanie organizmu), a także po prostu „dźwigamy” więcej kilogramów, pogorszeniu mogą więc ulec siła, szybkość oraz wytrzymałość, przez co szybciej będziemy odczuwać zmęczenie i osiągać gorsze efekty sportowe.


Minimalny poziom tkanki tłuszczowej

Pewne ilości tkanki tłuszczowej są jednak niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zwykle myśląc o tkance tłuszczowej wyobrażamy sobie tłuszcz zapasowy, gromadzący się, w zależności od budowy sylwetki, w okolicach brzucha, bioder, pośladków, ud czy ramion. To jednak nie wszystko. Tłuszcz występuje także między innymi w błonach komórkowych, osłonkach włókien nerwowych, tkance mózgu czy szpiku kostnym. U mężczyzn ten tłuszcz, zwany inaczej tłuszczem zasadniczym, stanowi około 3% masy ciała i jest absolutnym minimum do prawidłowego funkcjonowania organizmu. U kobiet dodatkowo tłuszcz gromadzi się w piersiach oraz wokół bioder i bierze udział w produkcji i metabolizmie estrogenów, co jest ważne w utrzymaniu równowagi hormonalnej i prawidłowym przebiegu cyklu miesiączkowego. Minimalny poziom tkanki tłuszczowej u kobiet to około 12%, a za optymalny u trenującej kobiety uznaje się poziom tkanki tłuszczowej w granicach 18 – 25%. Minimalny poziom tkanki tłuszczowej może się oczywiście różnić, w zależności od przypadku, więc należy cały czas obserwować swoje zdrowie i samopoczucie.

zawartość tkanki tłuszczowej żywienie w sporcie Anita Bean Holi Diet Ada Śledziewska www.holi-diet.pl
zawartość tkanki tłuszczowej - zdjęcie z książki "Żywienie w sporcie" A. Bean

Zbyt niski poziom tkanki tłuszczowej

Przy zbyt niskim poziomie tkanki tłuszczowej u kobiety zmniejsza się ilość produkowanych hormonów, co może być bardzo groźne w skutkach i powodować:


  • brak miesiączki lub zaburzenia miesiączkowania, co zmniejsza szanse na zajście w ciążę, również w późniejszym okresie

  • większe ryzyko złamań kości - niski poziom tkanki tłuszczowej sprzyja utracie minerałów i zmniejszeniu gęstości kości, co prowadzi do utraty masy kostnej. Jeśli dodatkowo kobieta jest bardzo aktywna fizycznie ryzyko złamań rośnie jeszcze bardziej ze względu na obciążenia treningowe

  • mniejsza zdolność organizmu do regeneracji i leczenia kontuzji

  • większe ryzyko wystąpienia osteoporozy w późniejszym czasie

  • obniżoną odporność i większe prawdopodobieństwo infekcji

zbyt niski poziom tkanki tłuszczowej u kobiet Holi Diet Ada Śledziewska www.holi-diet.pl

Muszę tutaj zaznaczyć, że bezpośrednią przyczyną powyższych zaburzeń nie jest sam w sobie niski poziom tkanki tłuszczowej, ale czynniki, które do niego doprowadziły. Są to przede wszystkim:


  • zbyt niska podaż energii (kalorii) przez dłuższy czas

  • długotrwały, bardzo intensywny wysiłek fizyczny

  • stres fizyczny

  • stres emocjonalny


Jak sprawdzić jaki mamy poziom tkanki tłuszczowej?

Do oceny zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie mogą służyć różne narzędzia takie jak fałdomierz czy analizator składu ciała - najlepiej udać się z tym do specjalisty tj. dietetyka lub lekarza. Tak na prawdę często możemy stwierdzić to też "na oko". Dodatkowo powinny Cię zaniepokoić takie objawy jak zaburzenia cyklu miesiączkowego, brak miesiączki, bóle głowy i ciała, zmęczenie, rozdrażnienie i obniżone samopoczucie.


Pamiętaj, że nie powinniśmy dążyć do możliwie jak najniższego poziomu tkanki tłuszczowej, ale optymalnego, kiedy czujemy się dobrze i jesteśmy zdrowi.